Ja dzīvojam no algas līdz algai, iztērējot visus ienākumus un neko neiekrājot, tad nolemjam sevi nedrošībai, parādiem un nepatikšanām.

Varbūt esat ar to saskārušies brīžos, kad notiek kas neparedzēts. Piemēram, saplīst veļas mašīna, jānopērk ziemas riepas vai ģimene nolemj aizbraukt ceļojumā uz ārzemēm. Vai šo izdevumus var saukt par neparedzētiem? Es to sauktu par „studenta sindromu”. Studenta gados naudas ir maz, naudu nekrāj un parasti neviens neplāno tās tērēšanu ilgāku laiku uz priekšu. Bet, ja jūs vairs neesat students un pelnāt virs vidējā – kāpēc joprojām pret savām finansēm izturaties kā students?

Ar naudu nevis parādiem un bailēm – Kā to sasniegt? Kāpēc tas būtu vispār svarīgi? Kāda nozīme ir pasaules spiedienam un kas ir mamona vara?

Ja dzīvojam no algas līdz algai, iztērējot visus ienākumus un neko neiekrājot, tad nolemjam sevi nedrošībai, parādiem un nepatikšanām.

Finanšu neatkarību un drošību varētu definēt kā stāvokli:

  • kad tev makā vai kontā ir pietiekami daudz naudas, lai samaksātu rēķinus un segtu ikdienas izdevumus;
  • kad tev ir kāds neliels uzkrājums neparedzētais situācijai (ap 500 eiro), lai varētu atrisināt neparedzētas ķibeles, kad kas ir salūzis vai pazudis;
  • kad regulāra krāšana ir kļuvusi par ieradumu, kas tev palīdz sasniegt savas ģimenes nākotnes mērķus, par kuriem iepriekš pat neiedomājies sapņot;
  • kad sievai un vīram nav jāstrīdas par naudas problēmām, kad tās trūkst un kādam liekas, ka otrs naudu tērē nepareizi;
  • kad tev ir iekšēja miera sajūta, jo nav baiļu par rītdienu, par hipotekārā kredīta atmaksu, par atkarību no bosa vai mamona labvēlības.

Būt ar naudu – tas nenozīmē, ka nemitīgi pieaug tavi ienākumi. Tas drīzāk nozīmē, ka tu proti savus esošos ienākumus pārvaldīt un tērēt saprātīgi. Daži varbūt teiktu, ka Latvijā mēs pelnām pārāk maz un tas ir galvenais parādu rašanās iemesls. Fakti rāda ko citu – Eiropā un Amerikā ir ļoti daudz cilvēku, kuri pelna virs $ 100 000,- gadā un, neskatoties uz to, ir lielās finansiālās problēmās, parādos. Vienkārši cilvēka  kārībām, muļķībai un slinkumam nav robežu. Un šādā gadījumā jebkura ienākumu summa var izrādīties par mazu.

Realitāte ir tāda, ka lielākoties cilvēki nemaz nevēlas mainīt savus naudas pārvaldības ieradumus, jo tas ir grūti. Bet tiem, kam apnicis dzīvot finanšu nedrošībā un stresā, piedāvāju praktisku risinājumu. Izproti vienkāršo finanšu pārvaldības pamatus, sāc tos praksē pielietot un maini lietas sev par labu!

Es jūs aicinu darboties! Pat, ja rezultātu sākumā būs grūti iedomāties, mēģiniet, un drīz piedzīvosiet pozitīvas pārmaiņas!

Copyright Māris Pētersons, vairāk par viņu lasiet blogā šeit