Viens no labākajiem veidiem, kā tikt ārā no parādu saistībām, ir izveidot naudas uzkrājumu neparedzētiem izdevumiem. Tad, ja tava mašīna vai ledusskapis atsakās darboties, tev nebūs jāaizņemas nauda, lai segtu izdevumus. Crown Latvia iesaka veidot 600 Ls lielu uzkrājumu.

Kā gan iespējams atrast papildus naudu, lai izveidotu šādu uzkrājumu, ja tu dzīvo no vienas algas līdz nākamai?

Pirmkārt, vienu mēnesi pieraksti savus izdevumus. Saglabā katru čeku un pieraksti katru pirkumu. Uzmanīgi pārskati savus izdevumus un meklē iespējas, kur tos samazināt.

Šeit ir kādas idejas, kas palīdzēs tev samazināt izdevumus, lai veidotu  naudas uzkrājumu. Paturi prātā, ka šie nav lēmumi ilgtermiņam. Taču, ja vēlies veidot naudas uzkrājumu neparedzētiem izdevumiem, iespējams, dažus mēnešus varēsi iztikt ar mazāku naudas summu ikdienas tēriņiem.

 1. Izvērtē savas „ekstras”. Tie var daži lati, taču atteikšanās no šīm lietām ietaupītu naudu. Tev garšo kafija? Mēģini to pagatavot mājās, tā vietā, lai dzertu to dārgajā kafejnīcā. Katrā ēdienreizē lieto kādu gāzētu dzērienu? Tā vietā dzer ūdeni. Atsakies no pēcpusdienas pastaigas līdz kafijas automātam. Ņem līdzi uzkodas no mājām, ietaupot pusdienās iztērēto naudu.
 2. Izvērtē savas „vajadzības”. Padomā par lietām, kuras tu lieto ikdienā. Vai tev tiešām nepieciešama pazīstamā kosmētikas ražotāja lūpu krāsa? Varbūt pietiks ar  lētāku? Kā ar dārgajiem friziera, manikīra un pedikīra pakalpojumiem? Vai tu varētu ietaupīt naudu, tos veicot mājās? Vai ir iespējams mazgāt ar rokām apģērbu, ko tu parasti nes uz ķīmisko tīrītavu?
 3. Pērc lētāko. Pārrunā ar aptiekāru iespējas lietot lētākas zāles, nekā tev izrakstītās. Iegādājies preces, kas izgatavotas pēc veikalu ķēdes pasūtījuma, piemēram, tualetes papīru un piederumus, tīrīšanas līdzekļus, papīra dvieļus, atkritumu maisus, sviestmaižu kastītes u.tml.
 4. Iegādājies apģērbu atlaižu laikā. Zeķes, apakšveļu un T-kreklus iegādājies vislētākajos veikalos. Apģērbu iegādājies no vecajām kolekcijām, meklē atlaides vairumtirdzniecības noliktavās un lielveikalos. Ir veikali, kuri pārdod jaunu vai mazlietotu apģērbu par puscenu vai vēl lētāk.
 5. Pērc pārtiku gudri. Sastādi ēdienkarti veselai nedēļai un iegādājies tikai tās preces, kas nepieciešamas, lai pagatavotu šos ēdienus. Veidojot ēdienkarti,  iekļauj preces, kurām šobrīd ir atlaide. Iegādājies ēdienu vairumā, ja tam ir atlaide un tas nesabojāsies. Dažas dienas nedēļā iztiec bez gaļas. Dzer ūdeni dārgu un saldu sulu, tēju un citu dzērienu vietā.
 6. Uzmanies no impulsīviem pirkumiem. Tie bieži novietoti tuvu kasēm. Tie mēdz būt žurnāli ar brīnišķīgiem ēdienu attēliem uz vāka. Pastāv iespēja, ka tu šo recepti mājās nekad negatavosi. Ja tu patiešām vēlies izlasīt kādu rakstu, dodies uz vietējo bibliotēku.
 7. Iegūsti ziņas par brīvu. Tā vietā, lai abonētu preses izdevumus, mēģini lasīt ziņas internetā vai bibliotēkā. Vai vienkārši skaties ziņas televīzijā vai klausies radio darba laikā. Pārāk daudz negatīvo ziņu tik un tā neiespaido labvēlīgi.
 8. Izklaidējies mājās. Gatavo ēdienu mājās, lai mazāk ēstu ārpus mājas. Aicini draugus uz „groziņu vakariem”. Filmas un grāmatas nepērc, bet aizņemies. Sarīko “spēļu vakaru” mājās, liekot lietā skapī paslēptās galda spēles.
 9. Samazini pakalpojumu patēriņu. Izvērtē televīzijas, interneta un telefona rēķinus. Meklē iespējas izdot mazāk naudas šajos pakalpojumos.
 10. Pārdod nevajadzīgo. Iztīri pagrabu, bēniņus un skapjus. Mums visiem ir lietas, kuras mēs vairs neizmantojam. Pārdod šīs lietas interneta vietnē eBay.com, sarīko izpārdošanu pagalmā, vai nodod drēbes, sporta aprīkojumu un mēbeles komisijas veikalā. 
 11. Sarīko „neko nepērc” mēnesi. Vienkārši neiegādājies neko citu, kā pirmās nepieciešamības preces.
 12. Krāj atlikumu. Ik vakaru iztukšo kabatas vai somiņu un atliec sīknaudu iekrājumiem. Katram santīmam ir nozīme. 
 13. Neiztērē papildus ienākumus. Krāj nodokļu atmaksas, Ziemassvētku prēmijas, dzimšanas dienā saņemto naudu un jebkuru naudu, ko esi papildus nopelnījis.

Iesaisti visu ģimeni naudas taupīšanas spēlē. Vērojiet, cik jūs spējat ietaupīt nedēļā vai mēnesī. Centieties nākamajā laika periodā pārspēt paši sevi. Pirms spēsi pamanīt, būsi izveidojis naudas uzkrājumu neparedzētiem izdevumiem.